Tolga KANIK

Tolga KANIK / Eğitmen


Tolga KANIK

1979 yılında Ankara’da dünyaya gelen Tolga Kanık, 2003 yılında ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1992 yılından beri doğa sporlarıyla uğraşan Tolga Kanık, 1996-2002 yılları arasında ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu’nda aktif olarak dağcılık ve eğitmenlik yapmış, birçok önemli tırmanışa imza atmış, iple erişim gerektiren proje ve organizasyonlarda çalışmıştır.

2000 yılında ODTÜ Sualtı Topluluğu’na kabul edilen Tolga Kanık, Mağara Dalışı ve Araştırmaları Alt Gurubu’na üye olarak açık su, mağara ve buzaltı dalışlarıyla ilgili çeşitli araştırma ve keşif faaliyetlerinde katılmış, açık su ve ileri açık su dalış eğitmeni olarak görev yürütmüştür. Yine 2000 yılında, ODTÜ Oryantiring Takımı’nın kurucuları arasında yer almıştır.

Acil tıp ve arama-kurtarma ile 1999 yılında katıldığı “Doğada Acil İlkyardımcı” eğitimi vasıtasıyla tanışan Tolga Kanık, 2003 yılında A.B.D.’nde “Acil Tıp Teknisyeni – Doğa (Nr WEMT-b)” ve “İp Kurtarma Teknisyeni” ünvanlarını almıştır. 911 sisteminde de görev alan Tolga Kanık, günümüze kadar EKG, otomatik eksternal defibrilator, damar terapisi, travma acil yaşam desteği, doğada arama kurtarma, çığda arama kurtarma gibi konularda 700 saatin üzerinde öğrenim görmüştür. Alanında çeşitli bilgilendirmeler de kaleme alan Tolga Kanık, “Kaya Tırmanışında Kurtarma Teknikleri” adlı kitabın İngilizce’den çevirisini yapmıştır.

2001 yılından beri doğa sporları rehberliği yapan Tolga Kanık, SPRAT L1 iple erişim teknisyeni ve GWO-AHA ilkyardım eğitmeni olarak 2017 yılından itibaren MİRA İPLE ERİŞİM ve ENDÜSTRİYEL HİZMETLER bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir..