SIKÇA SORULAN SORULAR


 

 

 

 

 

Eğitim ücretleri ne kadardır?

MİRA bünyesinde verilen tüm eğitimlerin (iple erişim, yüksekte çalışma, GWO temel güvenlik eğitimi (BST)) ücretlerini öğrenmek için İLETİŞİM sayfamızdaki formu doldurarak başvurunuzu, taleplerinizi kişi sayısıyla beraber bize yazınız. Arkadaşlarımız en kısa sürede kurumsal fiyat teklifi ile dönüş yapacaklardır.

GWO temel güvenlik eğitimi (BST) almam zorunlu mu, sadece GWO yüksekte çalışma ve kurtarma modülünü alsam yeterli olur mu?

Rüzgar türbinlerinde çalışacak her personelin GWO temel güvenlik eğitimi alması ve iki senede bir yenilemesi gerekmektedir. Türkiye de halen çalışmakta olan ve sadece yüksekte çalışma eğitimi almış olan personeller de kademeli olarak GWO temel güvenlik eğitimi (BST) ile sertifikalandırılmaktadır.

GWO Dünya çapında rüzgar türbini üreticileri ve ve rüzgar enerji santrali (RES) sahipleri tarafından kurulmuş bir organizasyondur. Temel güvenlik eğitimi (BST) tüm rüzgar tarlalarında sağlıklı çalışma ortamı ve iş güvenliğini standarda oturtmak için düzenlenen bir eğitimdir.

Dış cephe cam silme sertifikasi veriyor musunuz?

Mevzuatta bu isimde bir sertifika bulunmamakla beraber; iple erişim sertifikası almanız en doğru, güvenli ve ekonomik karar olacaktır.

Dış cephe temizliği iki şekilde yapılabilir; binanın bu iş için tasarlanmış vinç sistemini kullanarak yada eğer böyle bir sistem yoksa ip ile bina çatısından sarkarak. Vinç sistemi olsa bile çalışanın güvenliğini sağlamak ve acil durumda kurtarma yapmak için iple erişim tekniklerine ihtiyaç duyulacaktır. Yanlış inanış; vinç varsa ipe gerek olmadığı ve yüksekte çalışma teknikleri dahilinde vinçle bağlanmanın yeterli olacağı şeklinde söylemlere itibar etmeyiniz.

Yüksekte çalışma eğitimi vermekte yetkin kılınan kişiler iple erişim teknisyenleridir yani yüksekte çalışma manevraları iple erişim eğitimi içerisinde zaten mevcuttur.Yüksekte çalışma eğitimi dahilinde alacağınız kaçış ve kurtarma manevraları otomatik indirici aletler içermektedir. Bu aletlerin alım, bakım ve kalibrasyon maliyetleri, iple erişim teknisyenlerinin kullandığı ekipmanlardan çok daha pahalıdır.

Yüksekte çalışma ve iple erişim (SPRAT ve IRATA) arasındaki fark nedir?

Yüksekte çalışma merdiven, vinç veya iskele gibi klasik yöntemlerle ulaşılabilen yüksek yerlerde yapılan çalışmalar için geçerli olan ve kanunen zorunlu tutulan bir eğitimdir. Eğitim içeriği iş güvenliği kanunlarınca belirlenmiş kişisel koruyucu donanım KKD kullanımı, yüksekte güvenli çalışma teknikleri ve kurtarma alet ve manevralarını kapsayan teorik ve uygulamalı derslerden oluşur.

İple erişim SPRAT ve IRATA teknisyenliği eğitimleri ise yüksekte çalışma teknikleri ile güvenli olarak ulaşmanın ve çalışmanın mümkün olmadığı yerlerde hizmet vermek üzere düzenlenmiş ileri ip tekniklerini ve özel ekipmanları kullanmayı gerektiren bir eğitimdir. Çift ip tekniği ile çalışma bölgesine ulaşma tekniklerini ve gerektiği durumlarda aynı teknikleri kullanarak kazazede kurtarma manevralarını içeren bir eğitimdir. Eğitim ve sınav teorik yazılı ve sözlü ve pratik uygulama bölümleri içerir ve fiziksel güç gerektirir.

SPRAT ve IRATA arasındaki fark nedir?

İple erişim teknikleri olarak aralarında bariz bir fark yoktur. SPRAT Kuzey Amerika kaynaklıdır, IRATA ise Birleşik Krallık (İngiltere) kaynaklıdır. SPRAT iple erişim teknisyenlerinin kurduğu bir standardizasyon organizasyonudur.

IRATA ise yüksekte çalışma hizmet ihtiyacı duyan inşaat ve petrol firmalarının kurduğu yine bir standardizasyon organizasyonudur. SPRAT standartizasyonunda seviye yükselmek daha hızlıdır; seviyeler arasında L2 sınavı için 6 ay ve 500 ip saati iş tecrübesi ve L3 sınavı için ise 6ay ve 1000 ip saati iş tecrübesi belgelemesi ve logbook kayıtları ibraz edilmelidir. IRATA seviyeleri için ise L2 sınavı için 12 ay ve1000 ip saati iş tecrübesi ve L3 sınavı için ise 12 ay ve 2000 ip saati iş tecrübesi belgelemesi ve logbook kayıtları ibraz edilmelidir.

L1, L2, L3 nedir?

İple erişim sertifikaları SPRAT ve IRATA teknisyenliği seviyeleridir.

L1 iple erişim teknisyeni: L3 idaresinde ve L2 kontrolünde çalışır. Eğitim, sınav ve saha çalışması iple erişim tekniklerine hakimiyet ve fiziksel güç gerektirir. Sınav için geçmiş ip saati iş tecrübesi aranmaz.

L2 iple erişim baş teknisyen: L3 idaresindeki sahada çalışır, L1 teknisyenlerden sorumludur. Eğitim, sınav ve saha çalışması ileri iple erişim ve kurtarma tekniklerine hakimiyet ve fiziksel güç gerektirir. Sınav için 500 ila 1000 saat ip saati iş tecrübesi belirlenmeli ve logbook ibraz edilmelidir.

L3 iple erişim süper vizör teknisyeni: Çalışma veya eğitim sahası onun sorumluluğundadır. Yaptığı risk analizinin uygulanmasını sağlar. L2 baş teknisyenler aracılığı ile L1 teknisyenlerin çalışmalarını denetler. Emniyet istasyonlarını bizzat kendisi kura ve herekli değişiklikleri yapar. Sahanın büyüklüğüne ve çalışan sayısına bağlı olarak, iş güvenliğinin sağlanması için, birden fazla L3 görev yapması gerekebilir. Eğitim, sınav ve saha çalışması ileri iple erişim ve kurtarma tekniklerine hakimiyet ve fiziksel güç gerektirir ve Sınav için 1000 ila 2000 saat ip saati iş tecrübesi belirlenmeli ve logbook ibraz edilmelidir.

SPRAT ve IRATA logbook nasıl dolar?

İp saati iş kayıtları ile doldurulur. Logbook SPRAT ve IRATA teknisyenlerinin ip saati iş tecrübelerini kayıt altına almak ve seviye atlama sınavlarında ibraz etmek üzere, organizasyon merkezlerinden gönderilen matbu defterlerdir. Yapılan işin detayları yazılır ve saha şefi L3 veya iş veren tarafından onaylanır.

Yüksekte çalışma eğitimleri logbooka işlenir mi?

Hayır işlenemez. Yüksekte çalışma eğitimleri ve işi iple erişim tekniklerini ve malzemelerini kullanmadan, kendisine has ekipmanlar ile uygulanır. Ayrı içerikler olmaları sebebiyle yüksekte çalışma eğitimleri ip saati iş tecrübesi olarak işlenemez.

İple erişim SPRAT ve IRATA için ilerleme nasıl olur? Minimum ip saatleri nasıl dolar?

İple erişim işlerinde çalışarak dolar. İple erişim eğitimleri veren firmalarda yardımcı eğitmen ve eğitmen olarak yapılan işler de işlenebilir. Ama hiç saha tecrübesi olmadan seviye yükselmek ile ilgili tartışmalar sürmektedir.

İp saati doldurmak için Mira tesisinizde iş imkanı sağlar mısınız?

MIRA Eğitim Merkezi olarak, verdiği eğitimlerin sonrasında kendi bünyesinde veya diğer firmalar adına her hangi bir iş vaadinde bulunmaz ve/veya iş bulma sözü vermez.

İple erişim (SPRAT ve IRATA) ve yüksekte çalışma içerikleri nelerdir? Hangisini almalıyım? Mevzuat nedir?

İple erişim normal yüksekte çalışma teknikleri ile güvenli olarak ulaşmanın ve çalışmanın mümkün olmadığı yerlerde hizmet vermek üzere düzenlenmiş ileri ip tekniklerini ve özel ekipmanları kullanmayı gerektiren bir iştir. Yüksekte çalışma ise merdiven, vinç veya iskele gibi klasik yöntemlerle ulaşılabilen yüksek yerlerde yapılan işlerdir.

Yüksekte çalışma eğitimi vermekte yetkin kılınan kişiler iple erişim L3 teknisyenleridir. Yüksekte çalışma eğitimi vermek için iple erişim teknisyeni olmanız ve yükselmek için de iple erişim işlerinde çalışmanız gerekmektedir.

İş imkanları nelerdir? MİRA iş imkanı sağlar mı?

MİRA bünyesinde verilen iple erişim, yüksekte çalışma ve GWO temel güvenlik eğitimleri pek çok iş kolunda aranılan hizmetlerdir.

İple erişim merdiven, vinç veya iskele ile güvenli olarak ulaşmanın ve çalışmanın mümkün olmadığı yerlerde hizmet vermek üzere düzenlenmiş ileri ip tekniklerini ve özel ekipmanları kullanmayı gerektiren bir eğitimdir.Sanayi kuruluşları, fabrikalar, petrol rafineleri, yüksek binalar, rüzgar türbinleri gibi pek çok sektör iple erişim hizmetine ihtiyaç duyar.

Yüksekte çalışma eğitimi iş güvenliği kanunlarınca zorunlu tutulan iş yerleri ve iş kollarında çalışan personelin sahip olması gereken bir sertifikadır.

GWO temel güvenlik eğitimi rüzgar türbinlerinde çalışacak her personelin alması gereken bir sertifikadır. Yüksekte çalışma ve kurtarma, ilk yardım, yangın bilinçlendirme ve elle taşıma eğitim modüllerini içerir.

MIRA Eğitim Merkezi olarak, verdiği eğitimlerin sonrasında kendi bünyesinde veya diğer firmalar adına her hangi bir iş vaadinde bulunmaz ve/veya iş bulma sözü vermez.

İş güvenliği uzmanlarına özel bir eğitiminiz var mı?

İçerik olarak sadece iş güvenliği uzmanlarına özel bir eğitimimiz yoktur.

Ama iş güvenliği uzmanlarına kapalı grup eğitim açılabilir. Bununla ilgili taleplerinizi iletişim sayfamızda bulacağınız formu doldurarak kurumsal olarak bize iletebilirsiniz.

Sadece teorik eğitiminiz var mı?

Verdiğimiz tüm eğitimlerin, iple erişim, yüksekte çalışma, GWO temel güvenlik eğitimi, hem teorik hem pratik kısımları vardır. Uygulama bölümlerini tamamlayamayan kursiyerler sertifika alamaz. Uzaktan eğitim, ders kitabından, notlarından çalışıp sınava girme gibi yöntemler bu eğitimler için uygun değildir.

Kendi malzemem (emniyet kemeri-koşum, kask) ile gelebilir miyim / getirmeli miyim?

MİRA bünyesinde verilen tüm eğitimler (yüksekte çalışma, GWO temel güvenlik eğitimi BST, iple erişim SPRAT ve IRATA) için gerekli olan malzemeler MİRA tarafından sağlanmaktır. Bağlı bulunduğumuz ulusal ve uluslararası organizasyonların (SPRAT, IRATA, GWO, ÇSGB) yüksekte çalışma iş güvenliği kuralları doğrultusunda eğitim merkezinde sadece kayıtlı ekipmanlar kullanılabilir.

Özellikle kendi malzemenizi kullanmak istiyorsanız:

a) Kullanılmamış "sıfır" malzeme ise; alım tarihini, marka, model ve seri numarasını belirten belgeleri kurs öncesinde MİRA'ya ulaştırmanız ve onay almanız gerekmektedir. Kurs tarihinde gelen malzemeler öncesinde gönderilen belgeler ile örtüşmez ise eğitime alınmayacaktır.

b) Kullanılmış malzeme ise; kurs öncesinde malzemenin kendisini ve tüm belgelerini MİRA'ya yollamanız ve muayene ettirmeniz gerekmektedir. Muayene ücrete tabiidir.

Rüzgar ölçüm direklerinde çalışmak için GWO mu yoksa yüksekte çalışma sertifikası mı almalıyım?

Kanunen yüksekte çalışma sertifikası almanız yeterlidir. GWO temel güvenlik eğitimleri sadece rüzgar türbinlerine yöneliktir.

Bizim tavsiyemiz ise iple erişim eğitimi almanızın daha güvenli ve ekonomik olacağı yönündedir. Yüksekte çalışma eğitimi vermekte yetkin kılınan kişiler iple erişim teknisyenleridir yani yüksekte çalışma manevraları iple erişim eğitimi içerisinde zaten mevcuttur. Yüksekte çalışma eğitimi dahilinde alacağınız kaçış ve kurtarma manevraları otomatik indirici aletler içermektedir. Bu aletlerin alım, bakım ve kalibrasyon maliyetleri, iple erişim teknisyenlerinin kullandığı ekipmanlardan çok daha pahalıdır.