MİRA Beypazarı Yenilenebilir Enerjide Yarınlar Konferansı’na katıldı.

MİRA Beypazarı Yenilenebilir Enerjide Yarınlar Konferansı’na katıldı.


 

MİRA İple Erişim ve Endüstriyel Hizmetler olarak 11 Nisan 2015 tarihinde Beypazarı’nda düzenlenen Yenilenebilir Enerjide Yarınlar Konferansı’na katıldık.

2014 yılında vefat eden Enerji Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Sami Demirbilek anısına düzenlenen panelde katılımcıları Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya ve Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın karşıladı. Beypazarı Belediye Başkanı himayesinde Beypazarı Vakfı ve Uruş Derneği tarafından düzenlenen panelde konuklar Tarihi Beypazarı konağı Taş Mektep’te yenen yemek sonrası, Beypazarı Halk Evi Kültür Merkezi’nde, düzenlenen Yenilenebilir Enerjide Yarınlar konulu panel ve anma programına katıldılar.
Panelin açılış konuşmasını Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin yaptı ve ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz söz aldı. Açılış konuşmaları sonrası eski Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek’in hayatı ve arkadaşları ile anılarını anlatan bir video sunumu gerçekleştirilerek panele geçildi.

Beypazarı Vakfı Başkan Yardımcısı Mustafa Dizman yönetimindeki Yenilenebilir Enerjide Yarınlar konulu panele konuşmacı olarak Mustafa Atilla (Halk Enerji A.Ş.), Selahattin Baysal (Reysad), Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu (İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Osman Sevaioğlu (Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ) ve Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar (Marmara Üniversitesi) katıldılar.

Enerji arzında kaynak çeşitliliğinin önemi ve enerjinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulunuldu, ayrıca, dağıtık-yerinde yenilenebilir kaynaklı enerji üretimi ve üretimde sürdürülebilirlik konularına da değinilerek, yerel yönetimler ve enerji ile atıktan enerji üretiminin önemine vurgu yapıldı. Konuşmacılar tarım turizmi ve eko-turizm için Beypazarı’nın potansiyelinin yüksek olduğunun altını çizerek, başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının bir fırsat ve atıktan enerjinin de bir diğer önemli seçenek olduğunu belirttiler. Güneş elektriği, enerji mimarisi ile Beypazarı Konakları’nın dokusunu bozmadan kentte ve güneş tarlalarında kullanılması gerekliliği vurgulandı.

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Ankara Eski Milletvekillerinden Şevket Bülent Yahnici ve çok sayıda davetli katıldı.

İpek Yolu Durağı Beypazarı’nda konaklayan misafirler ertesi sabah Beypazarı İnözü Vadisi’nde gerçekleştirilecek kahvaltının ardından, Beypazarı gezisi yaparak ilçeden ayrıldılar.