Yaşam Hattı / Güvenlik Ağı

Yaşam Hattı / Güvenlik Ağı


YAŞAM HATTI ve GÜVENLİK AĞI

Yaşam Hattı (Life Line) ve Güvenlik Ağı Projelendirme ve Montajı

MİRA, çalışan personelin yüksekten düşme tehlikesinin bulunduğu her iş kolu için, güvenlik ağı, yatay ve dikey yaşam hatları ve düşüş durdurucu sistemleri için projelendirme ve montaj hizmetleri ile çalışan personelin güvenliğini sağlamaktadır.
Yaşam hatları (Lifeline) ve güvenlik ağları “düşüş, düşme engelleyici” denilen parapet, korkuluk gibi yapı elemanlarının bulunmadığı yüksek yerlerde ve merdivenlerde, yüksekte çalışma yapan personelin can güvenliği için uygulanan “düşüş, düşme, durdurma” sistemleridir.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Yüksekte Çalışma İş Güvenliği gerektiren kullanım alanları ve sektörler arasında, inşaat ve kullanım halindeki binalar, rüzgâr türbinleri, endüstriyel bacalar ve silolar gibi kule tipi yapılar, telekomünikasyon baz istasyonları, spor salonu, olimpiyat stadı, alışveriş merkezleri, konser sahneleri gibi metal konstrüksiyon ve geniş çatı açıklığı olan yapılar, petrol rafinerileri, petrokimya tesisleri gibi fabrikalarda üst katlar, yüksek platformlar, çatılar, üretim hatları, taşıma vinç sistemleri yapılar, sayılabilir.
Güvenlik ağları ve yaşam hatları, endüstriyel kullanımın yanında turizm ve eğlence sektöründe de kullanılmaktadırlar. Eğlence ve macera parkları, lunaparklar, aquaparklar gibi tesislerdeki yükseltilmiş platformlarda turistlerin, müşterilerin ve çalışanların emniyeti için yaşam hatları ve güvenlik ağları tercih edilebilir. Milli parklar ve doğa koruma alanlarında, trekking, doğa yürüyüşü parkurlarında ziyaretçi ve doğa sporcularının güvenliğinin sağlanması için, uçurum gibi yüksek kayalık bölgelerde uygulanabilirler.

YAŞAM HATTI

Yaşam hatları, temelde yüksekte çalışma yapacak olan personelin paraşüt tipi emniyet kemerini halat tutucu ve / veya landyard ile bağlayacağı ve çalışırken hareket edebileceği şekilde tasarlanmış bir halat ya da raydır. Yaşam hattı sistemleri, dikey ve yatay yaşam hattı, geçici ve kalıcı yaşam hatları ve çelik ve sentetik yaşam hatları olarak sınıflandırılabilir.

Dikey Yaşam Hattı: Gemici merdiveni olarak da adlandırılan dikey merdivenlerde çalışan personeli düşme tehlikesinden korumak için kullanılırlar. Dikey yaşam hatları temel olarak, merdiven boyunca devam eden ray veya çelik halata takılan özel bir halat yakalayıcı düşme durdurma ekipmanları ve personelin giydiği paraşüt tipi emniyet kemeri ile beraber bir sistemdir.

Yatay Yaşam Hattı: Parapet veya korkuluk gibi düşme engelleyici önlemlerin bulunmadığı yüksek yerlerde çalışan personeli düşme tehlikesinden korumak için kullanılırlar. Yatay yaşam hatları temel olarak, düşme riskinin başladığı, boşluğa yakın kenarlar boyunca montajı yapılan ray, ya da çelik halat, buna takılan ve ankraj noktalarını geçerken sökülmesine gerek olmayan bir düşme durdurucu ekipman ve paraşüt tipi emniyet kemeri ile arasındaki bir landyard bağlantısından oluşan sistemdir.

Geçici Yaşam Hattı: Sürekli yüksekte çalışma yapılmayacak, montaj, NDT tahribatsız muayene gibi münferit bir iş, proje için kullanılan ve iş bitiminde kaldırılan yaşam hatlarıdır. Ankraj noktaları ile sabitlenmelerine gerek yoktur. Çelik veya sentetik halatların, çoğunluk kiriş, kolon gibi yapının kendi elemanlarına, çelik ya da sentetik, sonsuz sapanlar kullanılarak kurulurlar.

Kalıcı Yaşam Hattı: Sürekli yüksekte çalışma yapılacak, kontrol, temizlik gibi rutin tekrar gerektiren işler için kullanılan yaşam hatlarıdır. Çelik ya da kimyasal dübel, vidalama, torklama veya kaynak gibi kalıcı yöntemlerle oluşturulan ankraj noktaları ile yapıya, nihai olarak sabitlenirler. Çelik halatlı ve raylı yaşam hattı sistemleri hava koşulları ve kullanım hasarları gibi yıpranmalara karşı daha dayanıklı oldukları için tercih edilirler.

Sentetik Yaşam Hattı: Sentetik halatlar kullanılarak kurulan ve geçici yaşam hatlarında tercih edilen yöntemdir. Özel eğitimli İple Erişim Teknisyenleri tarafından yapıya zarar vermeden hızlı şekilde kurulup kaldırılabilirler.

Metal (Çelik) Yaşam Hattı: Çelik halat ve ray kullanılan ve çoğunlukla kalıcı yaşam hatlarında tercih edilen yöntemdir. Yapılacak iş, kaynak makinesi, spiral kesici (canavar taşı) gibi ateş çıkartan aletlerin kullanımını gerektiriyorsa, ya da çalışma bölgesinde sentetik yaşam hattına zarar verecek eritici, yanıcı kimyasal maddeler bulunuyorsa geçici yaşam hatları için de kullanılabilirler.

GÜVENLİK AĞI

Güvenlik ağı uygulaması, temel olarak yüksekte çalışma yapacak personelin herhangi bir emniyet ekipmanı kullanmayacağı yerlerde düşme tehlikesi yaratan boşlukların sentetik ağ ile kapatılmasıdır. Çelik konstrüksiyon yapıların çatı kaplaması montajı yapılırken iskele gibi bir yüksekte çalışma platformu olarak da kullanılır. Yüksekte çalışan personelin yanında, aşağıda çalışanları da parça düşmelerinden korumaktadır. Uygulama şekilleri güvenlik ağı ve güvenlik ağı platformu olarak sınıflandırılabilir.

Güvenlik Ağı: Yüksekte çalışma yapılan binanın şaft, galeri, merdiven ve asansör boşlukları, çelik konstrüksiyon binalarda çatı açıklığı gibi düşme riski oluşturan boşlukları sentetik iplerden yapılan güvenlik ağları ile kapatılır.

Güvenlik Ağı Platformu: Güvenlik ağı konsolu olarak da adlandırılan düşme durdurucu sistem, yüksekte çalışma yapılacak binanın tamamı kapatılamayacak kadar geniş olan avlu gibi açıklıkları ve dış cephelerde uygulanır. Yapının kenarlarından boşluğa doğru monte edilen taşıyıcı metal iskelet üzerine gerilen güvenlik ağı ile yüksekte çalışan personelin can güvenliği sağlanır.