Rüzgar Türbinleri

Rüzgar Türbinleri


RÜZGÂR TÜRBİNLERİ

MİRA, rüzgâr enerji santralleri için planlama aşamasından itibaren hizmet vermektedir. Doğası gereği yüksek ve ulaşılması zor olan yapılarda iş geliştiren RES projeleri, uluslararası Yüksekte Çalışma İş Güvenliği Sertifikası sahibi İple Erişim Teknisyeni ihtiyacının en yüksek olduğu sektörlerdendir.
Tüm Dünya ve Türkiye’deki rüzgâr tarlalarında çalışmış olan ekibimiz, rüzgâr enerjisi sektörünün ihtiyaçlarını, rüzgâr türbinlerindeki gelişmeleri, güncel olarak takip etmekte ve hizmet kalitesini arttırmaktadır.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

•   Rüzgâr türbini montajı öncesinde yüksekte çalışma iş güvenliği danışmanlığı ve eğitimleri hizmeti vermektedir.

•   Rüzgâr türbini çalışmaya başladıktan sonra ise her türlü muayene, tamir, söküm ve montaj, temizlik işleri hizmeti sunmaktadır.

RES Rüzgâr Enerji Santralleri İçin Yapılan Hizmetler

•   İç yüzey, kablo ve platform altı yağ temizliği

•   Dış yüzey ve kanat temizliği

•   Nacelle egzoz çıkışı temizliği

•   Kanat muayenesi ve tamiratı

•   NDT Tahribatsız muayene hizmeti

•   Paratoner, sinyal lâmbası, kablo, kablo merdiveni, yaşam hattı, merdiven gibi parçaların kontrolleri, değiştirilmesi, montaj ve söküm hizmetleri.

•   Torklama ve cıvata sıkılama

•   Garanti dâhilindeki hasarlarda sigorta için fotoğraflama ve raporlama

•   Sigorta uzmanı için, yüksekte çalışma iş güvenliği danışmanlığı ve gözetimi.

Türkiye’de rüzgâr türbinlerine yönelik iple erişim hizmeti sağlayıcısı; MİRA ENDÜSTRİYEL

MİRA, uzmanlaşmış erişim yaklaşımları gerektiren Rüzgâr Türbinleri bakımı, denetimi ve performans geliştirme hizmetlerinde Türkiye’de öncüdür.
Geçmiş yıllarda edindiği deneyimlerle, hasarlı rüzgâr türbinlerinize hızla müdahale edebilen MİRA teknisyenleri, üretici firmalar ve rüzgâr sahası sahipleri için birçok proje tamamlamıştır. MİRA, müşterileriyle iş birliği yaparken, güvenli, uygun maliyetli ve çevreye uyumlu çözümler sunarak, türbinlerin çalışmama süresini azalmakta ve türbinlerin mevcut durumuna ve hizmet sürelerine paralel olarak üretimi artırmalarına yol açmaktadır.

KAPASİTE

İple erişimde uzman olarak, yaptığımız işin kalitesiyle uluslararası alanda övgü kazanmaktayız. En temel olarak MİRA, çözüm ortağınızdır. Rüzgâr türbinindeki sorun ne olursa olsun, büyük çaplı fiberglas tamiri, kule boyama projeleri, kapalı alana giriş, detaylı kanat muayeneleri (inspection), kalite kontrolü, acil durum kurtarma desteği ya da proje yönetimi konularında, MİRA her zaman yanınızdadır.

GÜVENLİK

Konu güvenlikse, MİRA olarak asla kumar oynamayız. T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ve SPRAT, IRATA ve GWO’nun tüm şartlarına katı bir şekilde uymamızın ötesinde, kurumsal kültürümüz, öğrettiğimiz ve uyguladığımız güvenlik prosedürlerince şekillenir. Tüm müşteri ilişkileri, titiz proje planları ve iş talimatları, ekipmanların her bir parçası ve personelin geliştirilmesi için harcanan her saat, tek bir amaca hizmet etmektedir; işin lâyıkıyla bitirilmesi ve kimsenin zarar görmemesi.

SERTİFİKASYON

MİRA teknisyenlerinden oluşan ekimiz, SPRAT (Profesyonel İple Erişim Teknisyenleri Birliği), IRATA (Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) ve GWO (Küresel Rüzgar Birliği) kuruluşlarının etkili güvenlik standartları altında sertifikalıdır.

MİRA kurulduğu günden bu yana SPRAT (Society of Professional Rope Access Technicians) üyesidir. ABD merkezli olan SPRAT, kendisini, Endüstriyel İple Erişim standartlarının, Birleşik Devletlerde, Kanada’da, Meksika’da ve Avrupa’da güvenli bir şekilde gelişmesini desteklemeye adamıştır.

MİRA IRATA International (Industrial Rope Access Trade Association) organizasyonunun Eğitici/Operatör (Trainer/Operator) üyesidir. 80’li yılların sonunda petrol platformlarındaki yüksekte çalışma gerektiren tamir bakım sorunlarına çözüm olarak kurulan IRATA, Birleşik Krallık (İngiltere) kökenlidir.

MİRA GWO (Global Wind Organisation) Eğitim Sağlayıcı (Training Provider) merkezidir. GWO rüzgar türbini üreticileri ve rüzgar enerjisi santrelleri sahiplerinden oluşan ve Rüzgar Enerjisi Santralleri RES sektörü için sıfır iş kazası hedefi ile tam iş güvenlikli bir yüksekte çalışma ortamı yaratmayı amaçlayan bir kuruluştur. Temel Güvenlik Eğitimi (Basic Safety Training BST) adı altında hazırlanan Rüzgar Türbinleri için Yüksekte Çalışma ve Kurtarma, İlk Yardım, Yangın Bilinçlendirme ve Elle Taşıma konularını içeren teorik ve uygulamalı eğitimler Rüzgar Enerjisi Santralleri RES Sektörü için uluslararası iş sağlığı güvenliği İSG standartlarını belirler. MİRA GWO BST eğitim modüllerinin tamamını veren ilk eğitim merkezidir.

Teknisyenlerimiz, ayrıca endüstride en yüksek seviyedeki eğitimi ve gelişmeyi sürdürebilmek için şirketimizce de kabul gören sertifikalara sahiptir.

MÜDAHALE

Türbinlerin çalışmama süresinin bedelinin, para kaybetmek olduğunu biliyoruz. MİRA Teknisyenleri, 48 saat içerisinde alanınıza ulaşır. Yüksek maliyetli vinç ya da iskele olmaksızın, hızlı bir şekilde yapılması gereken işi tamamlar ve sonrasında sahayı boşaltır.

EKİP

MİRA ekibi ile çalışmaya başlamanız, endüstrideki en iyi ekiple çalışmanız anlamına gelir. Ekibimiz çok çeşitli özgeçmişlere sahip, iş bitirici ve aynı zamanda son derece bilgili teknisyenlerden oluşmaktadır. İlgi çekici hikâyelerle, farklı karakterlere sahibiz. Müşterilerimizin çoğunun, birçok ekip varken neden bizi tercih ettiğini, bizimle yaptığınız ilk işin sonunda hemen anlayacaksınız.

GENEL BAKIŞ

MİRA, uzmanlaşmış erişim yaklaşımları gerektiren Rüzgâr Türbinlerinin bakımı, onarımı ve kontrolünde Türkiye’de öncüdür. Yıllar içerisinde edindiğimiz tecrübelerle, türbin hasarlarına hızla müdahale eden MİRA teknisyenlerimiz, büyük üretici firma ve rüzgâr sahası sahipleri için birçok proje tamamlamıştır.

TARİHİMİZ

MİRA, dağcılık ve doğa sporları tutkunu İple Erişim teknisyenlerinin, tüm deneyimlerini birleştirerek, bir şirkete dönüştürmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Kuruluşundan bu yana henüz 2,5 yıl olmasına karşın, yaklaşık 7.000 adam/gün çalışması gerçekleştirerek ve yine yaklaşık 1.500 kişiye eğitim vererek, ülkemizin bu dalda en hızlı büyüyen, dikkat çeken, takip edilen ve örnek alınan İple Erişim şirketi olmayı başarmıştır.
 

DEĞERLERİMİZ

- KALİTE

Sunduğumuz üstün hizmet konusunda aşırı derecede sorumluluk duymak.

- TEKNOLOJİ

İple Erişim ekipmanlarımızı sürekli olarak yenilemek, tamir ve bakıma yönelik teknolojilerimizi ve süreçlerimizi yenileyerek çalışmaya devam etmek.

- SORUMLULUK

Düşük maliyetli çözümlerle birlikte güvenliğe ve mükemmeliyete değer vermek.

- VERİMLİLİK

Ekibimizin yaşam tarzlarına saygı duyarak, dengeli ve sıkı bir ekip çalışması gerçekleştirmek.

- İNSAN

Önce insan prensibi ile çalışmak ve bunu, insan için bütünlük, ilgi ve teknik seviyesi güçlü bir teknisyen birliği oluşturmak için kullanmak.

RÜZGÂR TÜRBİNİ KANAT MUAYENESİ VE GARANTİ HİZMETLERİ

PLANLANMIŞ DENETİMLER (INSPECTION)

MİRA teknisyenleri, teknolojimizin sunduğu beceri yelpazesini geliştirerek, kusursuz bir türbin ve kanat denetimi hizmeti vermektedir. MİRA, Rüzgâr Endüstrisi Standartları denetim raporunu sunar, ya da talep edilen müşteri formatından yararlanır. Kapsamlı planlanmış bir denetim programı sunmak için sıklıkla müşterileriyle birlikte çalışır. Bu durum, hataların tespitini ve engellenmesini sağlarken, bir yandan da türbinlerin uygunluğunu ve güvenilirliğini önemli ölçüde artırır. MİRA, mobilizasyonu hızlandıran yöntemleri ve türbin verimliliğini arttırmak için çaba sarf etmektedir. Bu tür denetimlerde müşterilerinin üretim seviyesinin minimum oranda düşmesini hedefleyerek, denetimlerini hızlı ve etkili bir biçimde gerçekleştirir.

GARANTİ HİZMETLERİ

MİRA, hazırladığı kapsamlı denetimler ve raporlarla, garanti sorumluluklarının açıklığa kavuşmasında müşterilerine yardımcı olur. Kapsamlı, kabul gören prosedürlerimiz ve dökümantasyonlarımız, türbin sahibinin ve üreticisinin, düzgün bir biçimde hasarı değerlendirme ve hasarın neden kaynaklandığını tespit etmesine imkân verir.

RÜZGÂR TÜRBİNİ KANAT TAMİRİ HİZMETLERİ

Her şeyin mükemmel olduğu bir dünyada bütün kanat tamirleri yerde yapılır fakat biz öyle bir dünyada yaşamıyoruz. Bu gerçekten yola çıkıldığında, üreticinin şartlarına göre yapısal olarak sağlam bir onarımı yerden yaklaşık 90 metre yüksekte yapabilecek bir ekibe ihtiyaç duyulduğu anlaşılır.

Fiberglası tamir etmek, hem bir sanat, hem de bir bilimdir. Bunun bir doğru yolu, bir de yanlış yolu vardır. İşin kalitesini, teknisyenin beceri seviyesi ve detaylara verdiği dikkat belirler. Konu, Rüzgâr Türbininin kanadının ön kenarının, bütün uzunluğunu tamir etmek olduğunda, kestirme yol yoktur. İşin bitirilmesi için gerekenler, disiplinli, titiz ve kılı kırk yaran bir bakış açısıdır ve bunun için MİRA' ya sonuna kadar güvenebilirsiniz.MİRA teknisyenleri, nedeni ne olursa olsun, Rüzgâr Türbinlerinin, ister taşınırken, ister kulesi dikilirken ya da, yıldırım çarpmasından veya başka bir nedenden ötürü zarar gören kanadın en uygun şartlarda onarılması için gerekli araçlara, ekipmana, bilgiye, beceriye ve akla sahiptir.

Tecrübe ve belli bir geçmişe sahip olmak, Rüzgâr Türbinlerinin kanat tamirlerinde önemli bir unsurdur. MİRA ekibi, daha önce çalıştığı şirketlerde birbirinden farklı üretici ve son kullanıcı pilot projelerinde yer aldı. Bünyesinde geniş tecrübeye sahip ve son derece işine bağlı kanat teknisyenlerinin çalışması, kanat hizmeti ihtiyaçlarınızı karşılamada oldukça önemlidir. MİRA, bu konudaki yetkinlik seviyesini daha da artırmak için,  beş teknisyenini, Almanya'daki " BLADE CARE AKADEMİYE ", İleri Kanat Tamiri ve Incpection eğitimine gönderdi.

Çözüm ortağımız HDM ile kanatlardaki fabrika hatalarını tespit etmek için termografi kullanarak kanat üreticileri için geniş çaplı NDT Tahribatsız Muayene gerçekleştiriyoruz. Teknisyenlerimiz hem epoksi, hem de polyester tabanlı kanatlarda rahatlıkla çalışmaktadırlar. Kanat tamirine ek olarak, ayrıca aşağıdaki noktaları da içeren fiberglas ve kanat hizmetlerini sunmaktayız.

- Vorteks jeneratörü gibi aerodinamik paket hizmetleri.
- Leading edge korumasının kurulumu ve yenilenmesi
- Rotor blade pitch bearing seals
- Nacelle ve spinner fiberglas onarımı

MEKANİK VE YILDIRIM KORUMA SİSTEMİ HİZMETLERİ

Üreticilerin verdiği talimatlar doğrultusunda, teknisyenlerimiz neredeyse tüm büyük türbin üreticilerinin sorunlarını çözebilmekte son derece niteliklidir. Yıldırım koruma sistemlerinin iletkenliğini test etme, kablo tavası (cable tray) iyileştirilmesi, kablo merdiveni (cable pinch brackets) denetimi, korozyon güçlendirmesi, yatay ve dikey kulelerde göçüklerin giderilmesi, kulenin dikileceği alanın altında değişiklik yapma ve bolt torklarının testinin hepsi, standartlaştırılmış mekanik mühendislik protokollerini kullanan teknisyenlerimiz tarafından yerine getirilmektedir.

GREENCLEAN KULE TEMİZLİĞİ

Yaptıkları söylediklerini tutmayan şirketlerin aksine, MİRA olarak yaptıklarımızı ciddiye alırız. Tam da bu yüzden endüstriyel temizliğe çevreci ve akılcı bir yaklaşım olarak, kule temizliği, nacelle ve pervane hizmetleri için YEŞİL MİRA protokolünü geliştirdik.
YEŞİL MİRA nedir? Hidrolik ve şanzıman kutusu yağını ve duman kalıntılarını temizleme, epoksi kule boyası gibi hizmetler için, mevcut malzemelerden en ekolojik olanlarını kullanıyoruz. Çevre kirliliği yaratma potansiyeli olan kimyasallarla çalışmamız gereken durumlarda, kullanılan bütün materyallerin MSDS formlarına uygun bir şekilde hem çevreye, hem de türbinlere zarar vermeyecek şekilde çalışıyoruz.

RÜZGÂR TÜRBİNİ MANTOLAMA VE BOYAMA

Korozyon, rüzgâr türbinlerinin yapısal bütünlüğüne ciddi bir zarardır. MİRA, yatırımınızı koruyan uygun maliyetli yollarla korozyonu giderme ve yeni mantolama uygulaması için entegre bir yaklaşım sunar. Bütün malzemeleri ve tüketim maddelerini sağlama kapasitesiyle, MİRA teknisyenleri, bu amaç için üretilmiş ekipmanları, tecrübesiyle birleştirerek, işi tamamlar. Bütün işlerimiz, endüstri standartlarına sıkı bir bağlılık içerisinde gerçekleşir. Onarımın her bir adımını detaylandıran raporlarımız, olağanüstü kalitedeki işimizi doğrular niteliktedir.

YÜZEY HAZIRLIĞI

MİRA, temiz, korozyona uğramayan yüzeylerinizi sağlamak için bir takım güvenilir ve aynı zamanda uygun maliyetli tekniklerden faydalanır. Bu işlem, onarımın büyüklüğü ne olursa olsun, mantolamanın birbirine bağlanmasını maksimum seviyeye çıkarır.

YENİ TEKNİKLER

Rüzgâr Türbini boyama teknolojisi sürekli değişmektedir ve MİRA, bu yeniliklerden piyasaya çıktığı anda haberdar olur. Sonuç olarak, MİRA, bileşimi ne olursa olsun gövde-kanat boyama işi için yeterli kapasite ve uzmanlığa sahiptir. Tercih ettiğimiz malzemeler, çevre koşullarına karşı mükemmel performans ve dayanıklılık sağlar ve bu malzemelerin kalitesi, alanlarında yıllardır kullanılmasıyla kanıtlanmıştır.
Mantolama/boyama gereksinimlerinizin büyüklüğü ve amacı ne olursa olsun, MİRA müşterilerine benzersiz hizmet seviyesi ve kalitesi sunar.